01.10.2019 - 30.04.2020
ZŠ Tyršova
 
 
27.02.2020
I. stupeň
 
 

 
 

 

 

Najdete nás na Facebooku


1098 Zemřel biskup Kosmas, 1. český kronikář

29.05.2019
II. Stupeň
Mgr. Micková Ivana

​Post Bellum je nevládní a nezisková organizace, která byla založena v roce 2001 skupinou českých novinářů
a historiků. Zaznamenává vzpomínky pamětníků významných událostí 20. století a snaží se, aby se o jejich příbězích dozvěděla širší veřejnost.
Žáci ZŠ Nový Jičín, Tyršova 1 se pod vedením paní učitelky Ivany Mickové do tohoto projektu zapojili jako tým tří dívek z 8.B a jednoho chlapce z 9.B (Klára Adamcová, Amálie Hrůzová, Markéta Hubíková, Vojtěch Kubín).
Rozhodli jsme se navštívit a vyzpovídat prababičku našeho spolužáka paní Bohuslavu Kňurovou, která letos oslaví 88. narozeniny. Před setkáním jsme byli všichni nervózní a zmatení a nevěděli jsme, co očekávat. I paní Kňurová měla obavy, zda vše zvládne. Jakmile ale začalo nahrávání, nervozita z ní opadla a začala povídat. Poutavým vyprávěním nás vtáhla do svého životního příběhu.
Neuvědomili jsme si, jak těžký a složitý život měli lidé v první polovině 20. století. Paní Kňurová se se svými rodiči musela často stěhovat, musela pomáhat i s péčí o svou mladší sestru a dětství považuje za nesnadnou část svého života.
My se o důležitých historických událostech dozvídáme z učebnic dějepisu a neuvědomujeme si, že se vše dotýkalo i života obyčejných a konkrétních lidí. Například roku 1953, kdy vláda provedla měnovou reformu, peníze během jednoho dne ztratily svou hodnotu a výměna starých peněz za nové byla ve velmi nevýhodném poměru. Pro paní Kňurovou a jejího manžela to znamenalo ztrátu veškerých úspor a hořké životní zklamání.
Další událost, která výrazně zasáhla do jejího života, byl srpen 1968. V té době pracovala jako úřednice na SNB. Příjezd sovětských vojsk kritizovala a nevyvěsila do oken vlaječky na přivítání okupantů. Následně byla z práce vyhozena. Do dvou hodin si ale našla nové zaměstnání – skladnice. Ve skladu si připadala svobodnější, mohla si zpívat a říkat, co chtěla. S příjemnou paní jsme si povídali i po vypnutí diktafonu. Pak byla atmosféra mnohem uvolněnější, i když se na paní Kňurové už projevovala únava.
Byl to zážitek plný emocí a pro nás zajímavá zkušenost.

K. Adamcová, A. Hrůzová, M. Hubíková, V. Kubín

  
 
Město Nový JičínErasmus +ocenění žáků jsme partneři nakladatelství Fraus Zastupitelstvo dětí a mládeže - Nový JičínBritish Council - partnerská organizace
 

KONTAKTNÍ INFORMACE

Základní škola Nový Jičín, Tyršova 1, p.o.
Tyršova 1, 741 01 Nový Jičín
IČ: 62330136

Tel: +420 556 706 688
E-mail: kancelar@tyrska.cz

Mgr. Magda Trávničková

ředitelka školy
​​​
 

 
 

Přihlásit